Home » Europa, Islam, Uncategorized

Zakazana miłość

4 lutego 2011 30 komentarzy

Młode muzułmanki w Europie są często zmuszane do prowadzenia podwójnego życia. Uprawiają seks w publicznych toaletach i trzymają swoje telefony komórkowe w stanikach, żeby ukryć tajne życie przed surowymi rodzinami.

Często zabrania się im korzystać z opieki ginekologicznej lub edukacji seksualnej. W najgorszych przypadkach przechodzą zabieg rekonstrukcji błony dziewiczej, usuwają zaawansowane ciąże, a nawet popełniają samobójstwa.

Gulay słyszała to od matki wiele razy: kobieta bez ślubu, która straciła dziewictwo, równie dobrze mogłaby być dziwką. Gulay, lat 22, mieszka w berlińskim Neukolln, dzielnicy, którą zamieszkuje wielu muzułmańskich imigrantów i niewiele ma wspólnego ze stereotypem „dziewczyny w chuście na głowie.” Nosi ciasne dżinsy, bluzki odsłaniające brzuch i ma długie włosy, których nie przykrywa. Jest pewna siebie i patrzy ludziom prosto w oczy. Za rok Gulay zamierza zapisać się na szkolenie, żeby móc pracować jako hostessa na lotniskach. Na pierwszy rzut oka wygląda jak z plakatu o udanej integracji.

Pomimo to stanowczo wzbrania się przed umieszczaniem jej nazwiska w gazetach, tak samo jak nigdy nie umówiłaby się na wywiad z dziennikarzem w jednym z popularnych pośród arabskich i tureckich imigrantów barów hookah w swojej dzielnicy. Boi się, że ktoś mógłby podsłuchać jak opowiada o surowych obyczajach moralnych swojej rodziny, a także o sztywnych zasadach honorowych panujących w jej środowisku, które zabraniają dziewczynom uprawiania seksu przed ślubem i posiadania partnerów.

"Chusta" książka o imigrantach Tureckich w Niemczech

"Chusta" książka o życiu imigrantów Tureckich w Niemczech

Gulay zastanawia się nad tym, jak najlepiej podsumować swój dylemat. Przed rozpoczęciem litanii żalów nerwowo miesza herbatę. „Chłopcy mogą się pieprzyć na lewo i prawo ile chcą, ale jeśli zrobi to dziewczyna, może liczyć się z tym, że zostanie zastrzelona”, opowiada. „To po prostu chore”. Po raz pierwszy uprawiała seks pięć lat temu i to kompletnie odmieniło jej życie. Od tego czasu śmiertelnie boi się, że jej rodzina ogłosi ją „zhańbioną” lub co gorsza, ukarze ją i wyrzuci ze społeczności.

Ciągłe przeciąganie liny

Żadna chyba inna kwestia nie obfituje w tyle zakazów i strachu pośród niemieckich muzułmanów, co seks. Wiele muzułmańskich rodzin stosuje wartości moralne sprzed wieków, a separacja płci dotyka niemal każdego aspektu codziennego życia. W tym samym czasie młode imigrantki borykają się z pokusami wolnego życia, nieograniczanego religijnymi i kulturalnymi tradycjami. Ich codzienne życie to ciągłe przeciąganie liny pomiędzy tymi dwoma systemami wartości.

Wiele z nich cierpi z powodu tej sprzeczności, a niektóre załamują się pod ciężarem. Lekarze i pracownicy socjalni donoszą o zdesperowanych młodych kobietach, które przychodzą do nich z prośbą o zrekonstruowanie błony dziewiczej lub przeprowadzenie aborcji w zaawansowanej ciąży. Podniesione ryzyko samobójstw wśród imigrantek popchnęło nawet berlińską klinikę Charité, największą w Europie, do ustanowienia programu przeciwdziałania samobójstwom wśród kobiet z rodzin tureckich imigrantów. W trwającym wiele lat badaniu grupa ma nadzieję odkryć, dlaczego odsetek samobójstw w tej populacji jest dwa razy wyższy niż u kobiet pochodzenia niemieckiego w tym samym wieku.

Nie ma wystarczających badań nad konsekwencjami prowadzenia takiego podwójnego życia. Żadna z agencji rządowych i pozarządowych, począwszy od ministerstw ds. rodziny i edukacji po autorytety do spraw imigracji i grupy wsparcia, nie jest w stanie podać wiarygodnych danych liczbowych lub dobrze ugruntowanych wniosków w tej sprawie.

„Problemy, z którymi borykają się te młode kobiety, spowodowane są patriarchalnymi i tradycyjnymi strukturami w rodzinach”, twierdzi Gunter Piening, berliński komisarz ds. integracji i migracji. Według Pieninga, organizacje opieki społecznej, biura rządowe oraz szkoły są edukowane w tej kwestii od lat, lecz wiele jest jeszcze do zrobienia.”

Być w domu przed godziną 20.00

Oczywiście te problemy nie dotyczą tylko i wyłącznie grup muzułmańskich. Młode kobiety z innych grup społecznych także cierpią z powodu surowych zasad moralnych i przemocy domowej. Są także muzułmańskie rodziny, w których córki prowadzą nowoczesne życie, które same kształtują – podkreśla Piening i inni politycy.

Lecz lekarze, pracownicy socjalni i operatorzy telefonów zaufania, a także prowadzący kluby dla młodzieży, często doświadczają innej rzeczywistości. Wskazują oni, że tak jak w Turcji, równe prawa posiadają zwykle tylko członkowie rodzin z kół inteligenckich i artystycznych. W innych przypadkach surowa tradycja nakazuje, żeby ojcowie i bracia kontrolowali życie swoich sióstr i córek.

To pomaga zrozumieć, dlaczego wiele dziewczyn pochodzenia tureckiego lub arabskiego jest tak szczerych w rozmowach o swoim podwójnym życiu, ale tylko pod warunkiem, że ich nazwiska nie zostaną ujawnione.

Jednym z miejsc, gdzie bardziej prawdopodobnie wyrażą to, co myślą, jest berliński młodzieżowy klub dla dziewczyn z pobożnych rodzin, który jest surowo zabroniony dla chłopców – idealne miejsce spotkań dla Gulay i jej przyjaciółek. W innym wypadku nie mogą wyjść poza dom. Wyjście na imprezę jest równoznaczne z puszczaniem się, a dziewczyny, które nie pojawiły się w domu przed 20.00, gdy zamykane są sklepy, muszą mieć dobrą wymówkę, żeby usprawiedliwić swoje spóźnienie.

Jedyna wolność jakiej te dziewczyny doznają jest w szkole, podczas zakupów lub w klubach dla młodzieży. „Kiedy idę do domu, chowam telefon komórkowy w bieliźnie”, wyznaje Sibel i chichocząc wyjmuje telefon ze stanika. „Nie wolno mi mieć telefonu ani rozmawiać z chłopcami. Co innego mogę zrobić?”.

Dwadzieścia minut w publicznej toalecie

Mała grupka nastolatków zebrała się w klubowej kuchni. Dziewczyny rozmawiają o seksie, i prawie każda z nich ma do powiedzenia o swoich rodzinach coś, co je denerwuje. „Pierwszą rzeczą, jaką myślą o nas nasi rodzice jest to, że chcemy zrobić coś złego”, mówi jedna z nich. Chociaż większość z nich ma chłopaków, nawet zwykła wizyta u ginekologa byłaby dla wielu nie do pomyślenia z obawy, że zostaną zauważone przez członków rodziny, którzy automatycznie wysnuliby wniosek, że są udały się tam po tabletki antykoncepcyjne i dlatego są dziwkami. „Są dziewczyny, które wolałyby umrzeć z bólu”, twierdzi Gulay.

Edukacja seksualna w szkołach jest także tematem tabu dla wielu młodych muzułmanek, mówi Gulay, która była jedyną spośród 15 muzułmańskich dziewczyn ze swojego rocznika uczęszczającą na zajęcia. Jej koleżanki z najbardziej pobożnych rodzin „zadawały mi najprzeróżniejsze pytania na temat tego, jak użyć prezerwatywy lub jak zdobyć pigułki antykoncepcyjne. Niektóre z nich nie wiedziały o tym zupełnie nic”. Inne, twierdzi Gulay, wierzyły że wszystko, co muszą zrobić po stosunku to przemyć się obficie wodą. Jeszcze inne, a zwłaszcza „dziewczyny w chustach na głowie”, uprawiają ze swoimi partnerami tylko seks analny wierząc, że w ten sposób mogą chronić swój „honor”, dodaje dziewczyna.

Jak twierdzą bywalczynie klubu młodzieżowego, zabranie chłopaka do domu byłoby niemalże samobójstwem. Sama o tym myśl jest tak niesłychana, że wywołuje histeryczny śmiech. Dziewczyny wymieniają miejsca schadzek: hole, ławki w parku lub publiczna toaleta na Boddin Square w Neukolln, gdzie można zdobyć 20 minut prywatności za 50 centów. Niektóre mają więcej szczęścia, gdyż ich chłopcy mają samochody lub przynajmniej stać ich na zapłacenie 20 euro za pokój w hotelu.

Telefon zaufania

A co się dzieje później? Papatya, berliński ośrodek pomocy dla dziewczyn pochodzenia tureckiego, nie umieszcza na swojej stronie internetowej ani adresu ani numeru telefonu. Od ponad 20 lat Papatya oferuje ochronę i schronienie dla młodych imigrantek uciekających przed przemocą w rodzinie. Organizacja pilnie strzeże swojej tożsamości i miejsca funkcjonowania. Kiedy idzie o zraniony honor rodziny, każdy, kto pomaga tym dziewczynom może wpaść w tarapaty.

Ci, którzy chcą skontaktować się z Papatya, proszeni są o pozostawienie swojego numeru telefonu po połączeniu się z numerem alarmowym. Jakiś czas później z dziewczynami kontaktuje się pracownik socjalny lub psycholog.

Leila jest jedną z pracownic ośrodka. Od ośmiu lat, od kiedy tu pracuje, słyszy ciągle te same skargi. Na jej liście widnieje cała ich gama: od dziewczyn przetrzymywanych w domach, którym nie pozwala się chodzić do szkoły, po wymuszone małżeństwa i akty przemocy popełniane przez rodziców. Podczas jej porad dziewczyny wciąż mówią o swoim dziewictwie i o tym, że ich szczęście lub jego brak zależy głównie od kilku milimetrów tkanki.

Honor i dziewictwo

Dla dziewcząt najgorszą rzeczą jest napiętnowanie mianem prostytutki, opowiada Leila. „Honor całej rodziny zależy od dziewictwa córek. Czasami dziewczyny dzwonią z ośrodka do swych ojców, lecz słyszą tylko wykrzyczane reakcje, takie jak: ”Teraz jesteś dziwką!”.

W wielu przypadkach jedynym rozwiązaniem dla tych, które straciły dziewictwo, jest rekonstrukcja błony dziewiczej. I choć agencje ubezpieczeniowe w Niemczech nie zwracają pieniędzy za ten zabieg, ośrodki pomocy społecznej oferują obniżone stawki sięgające 130 euro, co stanowi jedną dziesiątą zwykłej ceny. Zapotrzebowanie jest najwidoczniej tak wielkie, jak wielka jest nadzieja, że mały kawałek tkanki może tym dziewczynom zagwarantować wszystko: honor, miłość i rodzinną harmonię.

Doradcy w Papatya są także świadomi minusów tego zabiegu, który jak twierdzą, potęguje u dziewcząt poczucie winy. „Żyją w ciągłym kłamstwie”, mówi Leila.

Strach i wstyd skłaniają także wiele młodych kobiet do ukrywania swoich ciąż, i kiedy nie mają już innego wyjścia, do dokonania aborcji w późnym okresie ciąży. W teorii takie aborcje nie powinny być konieczne, ponieważ dla nieletnich muzułmanek często robi się w Niemczech wyjątek. Jeśli dziewczyna udowodni, że jej życiu zagrażałoby niebezpieczeństwo, gdyby jej rodzina dowiedziała się o ciąży, można odstąpić od żądania zgody rodziców na dokonanie wczesnej aborcji.

Sprawa życia i śmierci

Jednak dla wielu z nich jest już za późno, kiedy docierają do gabinetu dr Petry Schneider. Doktor wygląda na zdenerwowaną, gdy zamyka drzwi swojego gabinetu. Obawia się oskarżenia, gdyż pomoc jaką świadczy jest nielegalna. „Dziewczyny zwykle nie przychodzą tu same. Czasami przychodzi też chłopak lub jego matka. Wszyscy chcą tego samego: Chcą żeby zrobić to szybko i nie pozwolić, żeby ktokolwiek z rodziny się o tym dowiedział”, mówi cicho dr Schneider. Niedawną pacjentką była 16-letnia Turczynka, która przyjechała ze swoim chłopakiem i jego matką. Młoda kobieta ukrywała ciążę od sześciu miesięcy, nosząc szerokie ubrania i mówiąc, że przybrała na wadze. Rodzinie to w zupełności wystarczało.

Schneider rozmawiała z nimi przez godzinę, po czym dała adres kliniki w Holandii. „Myślę, że pojechali tam i to zrobili”, mówi. Przypadki takie jak ten, to sprawa życia i śmierci nie tylko dla nienarodzonego dziecka, ale także dla ciężarnej dziewczyny, która potencjalnie może być ofiarą honorowego zabójstwa.

„Co ja mam zrobić? Muszę wierzyć tym dziewczynom. Nie wyglądają na takie, które tylko udają, że mają problem”, opowiada lekarka. W pewnych przypadkach cieszy się nawet, że kobiety chcące usunąć późną ciążę przychodzą do jej gabinetu, a nie uciekają się do średniowiecznych metod stosowanych przez ich matki lub ciotki, które próbują wywołać poronienie domowymi wywarami z ziół, gorącą kąpielą lub kopniakami w podbrzusze.

„Zakończ milczenie, a nie swoje życie”

Na zakończenie rozmowy, dr Schneider pokazuje reporterowi tekst ustawy, która ustala reklamowanie usług aborcyjnych jako niezgodne z prawem – jeszcze jeden powód, dlaczego ludzie nie chcą ujawniać swoich nazwisk, gdy rozmawiają na ten temat.

„Zakończ milczenie, a nie swoje życie”, można przeczytać na plakatach szpitala Charite, porozwieszanych w dzielnicach o dużym odsetku populacji tureckiej i arabskiej. Na plakatach widnieje także numer telefonu zaufania.

Meryam Schouler-Ocak, starszy lekarz psychiatra w Charite, prowadzi Program Zapobiegania Samobójstwom Kobiet z Tureckich Środowisk. Ta drobna kobieta o uważnych oczach, zanim zaczyna opowiadać i swoich pacjentach zastrzega, iż honorowe zabójstwa i późne aborcje nie są jedyną rzeczywistością w społeczności tureckich imigrantów i że niektóre kobiety w tej społeczności prowadzą wyemancypowane życie. „Ludzie z kręgu moich przyjaciół i znajomych obdarzają swoje córki każdym rodzajem wolności. Oczywiście wszyscy pochodzą z rodzin inteligenckich”, opowiada.

Mimo tego, Schouler-Ocak jest przekonana, że liberalne poglądy, a przede wszystkim równość płci, nie są szeroko rozpowszechnione pośród ludności tureckiego pochodzenia w Niemczech. Prawie wszystkie jej młode pacjentki twierdzą, że rozkazy i tabu były głównymi powodami ich prób samobójczych. „Ich rodziny nie pozwalają im na nic”, mówi Schouler-Ocak, „a na zewnątrz, na ulicach, w szkołach, w telewizji i pośród przyjaciół, widzą one normalne życie, w którym kobiety cieszą się wszelkimi swobodami. To tworzy wielkie poczucie tęsknoty i braku”.

Schouler-Ocak jest przekonana, że surowe nakazy seksualne i podwójne życie wielu muzułmańskich kobiet powodują emocjonalne zaburzenia i w najgorszym przypadku mogą prowadzić do prób samobójczych. Jej zdaniem niektóre kobiety zgadzają się na czynności seksualne, które je brzydzą i czynią je fizycznie i emocjonalnie chorymi. Nie jest tajemnicą, że seks analny, uprawiany przed czy po zawarciu małżeństwa, często powoduje u kobiet bolesne urazy.

Szkolenie profesjonalistów

Berliński projekt zawiera także regularne sesje szkoleniowe dla lekarzy pierwszego kontaktu, ginekologów, nauczycieli i szkoleniowców – wszystkich tych, którzy są często jedynym punktem kontaktu dla kobiet poza ich rodzinami. Zapotrzebowanie jest ogromne. Inicjatorzy projektu pragną dać kobietom szansę na przełamanie milczenia, zaoferować im bezpośrednią i nieskomplikowaną pomoc oraz, jeśli zajdzie potrzeba, skierowanie na rekonstrukcję błony dziewiczej.

Jedna z pacjentek na przykład „oszczędziłaby sobie wiele kłopotu gdyby pozostała dziewicą”, opowiada Schouler-Ocak. Rodzice wydali ją za mąż w anatolijskiej wiosce, lecz kiedy okazało się, że nie jest już dziewicą, wysłano ją z powrotem do Berlina”. Potem jej ojciec i brat wykorzystywali ją przez wiele lat”, mówi lekarka. Dopiero po kilku próbach samobójczych kobieta trafiła do Charite i ostatecznie opuściła rodzinę.

„Trudno jest takim kobietom prowadzić normalne życie. Lata przemocy pozostawiają swoje znamię”, mówi Schouler-Ocak. Uważa, że kobiety muszą mieć możliwość obrony w każdy rozsądny sposób, dopóki surowe zasady dotyczące seksu będą obowiązywały w ich środowiskach. Projekt pilotażowy Charite będzie kontynuowany do marca 2011r., potem telefon zaufania zostanie wyłączony.

Kontrola i podejrzenia

Gulay, młoda kobieta z Neukolln, długo i ciężko myślała nad oszczędzeniem pieniędzy na rekonstrukcję błony dziewiczej. Pięć lat temu jej pierwszy chłopak zerwał z nią po tym, jak obiecał, że się z nią ożeni. Po tym wydarzeniu inni mężczyźni postąpili w ten sam sposób, ponieważ, jak uważa Gulay, była już „nieczysta”. Rok temu pogodziła się ze swoim pierwszym chłopakiem. Wzięli ślub w marcu, ale dopiero wtedy, gdy Gulay przysięgła, że przed nim nie miała nikogo. Sześć tygodni temu odeszła jednak od męża, ponieważ nie mogła znieść jego potrzeby kontroli i ciągłych podejrzeń. Teraz znowu mieszka ze swoją religijną matką. Dziś, jak mówi, interesuje ją ślub jedynie z mężczyzną, któremu nie zależy na jej dziewictwie. „Trzeba po prostu znaleźć tego jedynego”, mówi. (pj)

Guner Balci, Der Spiegel

Tłum. Paweł

freeinternetpress.com


Zasponsoruj godzinę pracy euroislam.pl

Podobał ci się ten artykuł? Możesz nas wesprzeć.
20 złotych to godzina pracy portalu

30 komentarzy do “Zakazana miłość”

 1. MarcinNo Gravatar pisze:

  Wspierajmy te kobiety, one mogą być naszym koniem trojańskim w walce z ta chora ideologia pedofila i zboczeńca mahometa.

 2. Ali BabaNo Gravatar pisze:

  [quote comment=””]Wspierajmy te kobiety, one mogą być naszym koniem trojańskim w walce z ta chora ideologia pedofila i zboczeńca mahometa.[/quote]Uwolnienie kobiet muzułmańskich będzie oznaczać początek końca islamu.

 3. sqvarekNo Gravatar pisze:

  Edukacja i sensowne prawa kobiet w Islamie oznaczalyby jego rychly koniec. Nie dziwne, ze tak sie przed tym bronia..

 4. RazparukNo Gravatar pisze:

  Rozbicie islamu nie jest trudne tylko kłopot mają nasi politycy i gorset poprawności ,wolności,rasizmu. Takie kwestie każdy kto uderzy w podstawę islamu czyli niewolenie ludzi przez ludzi będzie musiał porzucic lub inaczej rozwiązać.

 5. Aisha88No Gravatar pisze:

  Same sa sobie winne! ;* Po pierwsze, i przede wszystkim, chore jest to, co one robia. Wielka krzywda im sie dzieje, bo nie moga sie kochac bez slubu! Cholera!… ;* Myslalby kto… No, chyba ze komus to nie przeszkadza, znizyc sie do poziomu zwierzecego, na którym nie moze wytrzymac bez seksu do zamazpójscia – to wcale sie nie dziwie… ;* Czlowiek rozumny powinien sie szanowac i oszczedzac to, co ma najcenniejszego. Tu nie chodzi o obecnosc blony, ale o fakt popelnienia grzechu – nie chodzi tyle o czystosc moralna wynikajaca z fizycznej czystosci, ale o czystosc moralna bedaca równoznaczna z czystoscia duchowa. Poza tym, te dziewczyny nie sa ani troche religijne, nie maja nawet pojecia o tym, ze seks analny jest zakazany w Islamie, a aborcje mozna przeprowadzic tylko do 3-go miesiaca wedlug szariatu, pózniej juz nie, bo to bedzie zwyczajne morderstwo, kiedy dziecko juz sie bardziej rozwinie, wedlug Islamu, otrzymuje wtedy dusze ludzka i nie jest dozwolone zabijac takie dziecko przed jego przyjsciem na swiat, bo nie wolno zabijac czlowieka w Islamie.
  A co do zachowania tych nastolatek, to po co sie puszczaja, skoro same uznaja za punkt honoru swoje dziewictwo…? ;* Czy naprawde juz nie moga sie powstrzymac do slubu…? ;* To tylko swiadczy o ich ulomnosci, slabosci charakteru, braku szacunku dla samych siebie równiez… Chca sie kochac? To przeciez moglyby wyjsc za maz za swoich wybranków i dopiero po slubie z nimi wspólzyc legalnie. Ja tego nie mówie jako osoba religijna w tej chwili nawet – ale poza tym, ze Islam kategorycznie uznaje nieslubne pozycie za ciezki grzech – i chrzescijanstwo takze! (wbrew temu, co Wam sie moze wydawac, ale tak jest) – to swoja droga, cudzolóstwo dla osoby nawet niereligijnej, ale logicznie myslacej i szanujacej sie, jest po prostu kompletnie nieoplacalne. Bo co im szkodzi poczekac do slubu…? Nic na tym nie traca, a moga tylko zyskac – czuc sie dumne z tego, ze nie padly ofiara wlasnej slabosci i glupoty, ze nie zrujnowaly sobie zycia przedwczesnym macierzynstwem, ze nie daly sie omamic swoim ”chlopakom”, którzy obiecywali ozenek, ale w istocie, tylko chcieli taka dziewczyne wykorzystac i porzucic, bo nie ozenilby sie taki facet z kobieta, która sie z nim kochala bez slubu, bo bedzie mial o niej zle zdanie – bo równie dobrze moglaby to robic z innym, i z wieloma… Bo jest ”latwa”. Logiczne. Jesli ona sie puszcza, a potem ma pretensje – to zero wspólczucia, sama tego chciala – byla na tyle glupia i naiwna, ze uwierzyla w obietnice malzenstwa i byla z chlopakiem, a on ja wykorzystal i zostawil, i jeszcze jej to niczego nie nauczylo…? Jeszcze potem miala innych, jakby nie podejrzewala, ze i oni zrobia to samo…? ;* Bo nie mozna miec zadnej gwarancji wiernosci od osoby, z która sie zyje bez slubu; nie mówie, ze slub jako taki te gwarancje daje, bo i zdrada malzenska istnieje, niestety – ale ;(- przynajmniej malzenstwo juz do czegos i w jakims stopniu zobowiazuje, przynajmniej teoretycznie – i trudno jest od tego odstapic, to juz nie to samo, co ”chodzenie ze soba”… ;* To odpowiedzialnosc i obowiazki. A tymczasem te dziewczyny sa, jak sie okazuje, tak samo niedojrzale emocjonalnie i nieodpowiedzialne, jak na przyklad brytyjskie gówniary, które maja nieslubne – oczywiscie;* – dzieci w wieku 12 lat… Tak! Bo i dwunastolatki juz tez ostatnio w UK… ;*
  Malo tego, prezerwatywa wcale nie zabezpiecza przed AIDS i chorobami wenerycznymi, wrecz przeciwnie, mozna miec na nia uczulenie, jak na wszystko inne, a anytkoncepcja w ogóle tez nie zawsze jest skuteczna – tak samo jak nieplodna kobieta starajaca sie miec dzieci kocha sie codziennie i nie moze zajsc w ciaze, tak i taka, stosujaca antykoncepcje, zeby nie miec dzieci, zostanie matka mimo to, jezeli tak jej pisane – wola Boza, co ma byc, to bedzie, co ma nie byc, to nie bedzie… ;* A dla niewierzacych – nazwijmy to kaprysem natury… ;* Cuda sie zdarzaja. Naprawde.
  Te Turczynki sa glupie, slepe, niedouczone na temat wlasnej religii, a do tego nieodpowiedzialne – dlaczego to robia bez slubu…? Nie ma wolnosci bez odpowiedzialnosci!… ;* Trzeba ponosic konsekwencje wlasnych czynów… Same tego chcialy. Najpierw niech same siebie szanuja, a potem moga mówic, ze ich rodziny sa w bledzie… Bo chore jest to, co one robia, zdaniem moim i kazdego logicznie myslacego czlowieka… ;* A zeby nie odróznic kobiety ciezarnej od kobiety otylej – to juz trzeba byc kompletnym idiota i kretynem albo w zyciu nie widziec na oczy zadnej ciezarnej… ;P ;*
   
  A.B.;*

 6. tylko pytamNo Gravatar pisze:

  Z twojej wypowiedzi wyziera niesłychana pogarda dla tych kobiet. Uważasz, że reprezentujesz swoją postawą choćby ślad jakiejkolwiek czystości moralnej? Odrażające.

 7. KarolinaNo Gravatar pisze:

  Brak mi słów na tą chaotyczną wypowiedź Aishy. Wiem, że to żaden argument, ale ty po prostu jesteś ograniczona. Nie wiem co więcej dodać nawet. Żal mi osób, które mierzą swoją wartość poprzez posiadanie błony dziewiczej…

 8. niebieski700No Gravatar pisze:

  My mamy walczyć z chorą ideologia akceptując rozwiązłość? To tez jest chore. Czy uprawianie seksu w toalecie jest normalne? Czy naprawdę młoda dziewczyna nieważne czy muzułmanka czy chrześcijanka musi kopulować? Czy sprawia jej to przyjemność, czy tylko chce zaspokoić samca? Męzczyzna który kocha kobiete, nie będzie jej narażał na przykrości i ból.Ponadto aborcja to morderstwo! I niewazne czy mnie będziecie chcieli tutaj zakrzyczeć. To własnie dzieki medynie zachodniej wiemy , że człowiekiem jest sie od poczęcia. I ten cały szariat legalizuje nawet zabijanie niewinnych dzieci.Uważam , że kobieta nowoczesna , szanująca sie, dbająca o swoje zdrowie i godność nie zniży sie do poziomu masturbatora. A jest jedynie czymś takim a nie kimś. 

 9. KarolinaNo Gravatar pisze:

  [quote comment=””]My mamy walczyć z chorą ideologia akceptując rozwiązłość? To tez jest chore. Czy uprawianie seksu w toalecie jest normalne? Czy naprawdę młoda dziewczyna nieważne czy muzułmanka czy chrześcijanka musi kopulować? Czy sprawia jej to przyjemność, czy tylko chce zaspokoić samca? Męzczyzna który kocha kobiete, nie będzie jej narażał na przykrości i ból.Ponadto aborcja to morderstwo! I niewazne czy mnie będziecie chcieli tutaj zakrzyczeć. To własnie dzieki medynie zachodniej wiemy , że człowiekiem jest sie od poczęcia. I ten cały szariat legalizuje nawet zabijanie niewinnych dzieci.Uważam , że kobieta nowoczesna , szanująca sie, dbająca o swoje zdrowie i godność nie zniży sie do poziomu masturbatora. A jest jedynie czymś takim a nie kimś. [/quote]A co cie to w ogóle obchodzi, co kto robi? Czy tobie każą kopulować w toalecie? Jeśli ktoś chce to jego brocha. Czy wy nie rozumiecie,że każdy powinien żyć tak jak chce? Jeśli to nikogo nie krzywdzi i nie dotyka bezpośrednio to w czym problem? Bo to niemoralne? Skoro tak to sami tego nie róbcie, ale innym nie narzucajcie. Chrześcijaństwo, islam- jeden szajs. “To własnie dzieki medynie zachodniej wiemy , że człowiekiem jest sie od poczęcia.”????? Weź mi to wytłumacz, bo pierwszy raz słyszę takie info.

 10. sqvarekNo Gravatar pisze:

  Tylko Muzulmanie sa obecnie na tyle pokreceni, zeby egzekwowac moralnosc za pomoca zardzewialego noza.. @Aischa: jak sie ma puszczanie co kazde zdanie ematikonkowych buziakow do Twoih zelaznych zasad moralnych? :)

 11. sqvarekNo Gravatar pisze:

  Niebieski, ogarnij sie.. Po to Bóg dal ludziom wolna wole, zeby sami mogli wybierac jak chca zyc i popelniac bledy. Przynajmniej w kwestii moralnej. Bo wiekszosc rzeczy o ktorych piszesz to w calym cywilizowanym swiecie po prostu przestepstwa i sa karane.

 12. niebieski700No Gravatar pisze:

  Zawsze myślałem, że my Europejczycy mamy innym do zaoferowania oś więcej niż wolną miłość w toalecie, aborcje i odtwarzanie błony dziewiczej. Europejczycy a może raczej Europejki przez duże E powinni nauczy c te kobiety szacunku do siebie i do swojego ciała i tego, że mężczyźnie nikt nie dał prawa do kobiety i do robienia z nią ci chce. Chyba ,że piszący tutaj myślą inaczej. Tak tez postrzegam emancypację, jako wolność i niezależność a nie podległość i uleganie zwierzęcym instynktom. Czy szanujący się mężczyzna i kobieta będą uprawiać sek w toalecie, w krzakach i gdzie popadnie? Gatunek ludzki zwykle szukał lepszych miejsc na te czynności. Chyba ,że schodzimy do poziomu zwierząt. A swoją drogą, kto by I miał odwagę powiedzieć swojemu dziecku, że zostało poczęte w kloace lub pod ścianą w dyskotece?I jeszcze jedno za nieodpowiedzialność innych płacimy wszyscy. Wszyscy tutaj oburzacie sie ,że ytrzymujemy gromady imigrantów darmozjadów. A nie oburzcie się, że utrzymujemy gromady nieslubnych dzieciaków i ich nieodpowiedzialne matki, że utrzymujemy kobiety ,które uciekły przed mężem sadystą?Do tego doprowadziła opatrznie rozumiana wolność.

  • adminNo Gravatar pisze:

   Niebieski i Karolina dopóki dyskutujecie o zjawiskach czy poglądach obojętnie jak dziwaczne mogłyby mi się niektóre z nich wydawać, to nie interweniuje. Jeżeli jednak wobec osób na forum uzywacie słów obrazliwych to będę kasowal takie posty.

 13. mała miNo Gravatar pisze:

  niebieski, zwróć uwagę na to, że wartość tych kobiet w ich kulturze jest sprowadzona li tylko do tego, co mają między nogami, ciężko więc im się dziwić, że oddają się chłopcom byle jak i byle gdzie – same siebie nie szanują, wierzą, że jedynym celem ich istnienia jest usługiwać mężczyźnie. Są młode, nierzadko głupiutkie, a tymczasem świat zewnętrzny epatuje seksem. Nikt ich nie szanuje, więc jak mają same siebie szanować…?I niezależnie od tego, co powiesz – do wolności trzeba dorosnąć, to fakt, ale żadna przemoc, czy to fizyczna czy to słowna i zakazy nie powinny być środkiem do egzekwowania czystości. W swoim zacietrzewieniu zbliżasz się do islamistów. Żadna dziewczyna nie powinna obawiać się, ukrywać i wstydzić tego, że współżyje z chłopcem – w granicach rozsądku oczywiście. Muzułmanki powinny być koniem trojańskim cywilizacji zachodu, tak jak i były nim sufrażystki. Aisha i jej podobne – szkoda słów na takie pitolenie, gdyby jedna z drugą wiedziały cokolwiek o islamie w praktyce, ot np. kilka miesięcy pomieszkały pod opieką jakiegoś ortodoksa… co ja mówię, przeciętnej islamskiej rodziny, prawdopodobnie bardzo szybko religijne eksperymenty znudziłyby im się… Cudownie łatwo jest krytykować ludzi, którzy żyją z nożem na karku, skoro samemu ma się wolności i ustanawia się sobie zasady wedle własnego widzimisię…

 14. niebieski700No Gravatar pisze:

  Kobiety w Europie nie są wcale wolne. Są tylko łatwiej dostępne. muzułmanki o których tu pisza nie wyzwoliły się. One wpadły tylko w inna pułapkę. Nadal służą samcom. Ciekawe czym Karolina i ja obraziliśmy innych użytkowników? Dziwacznością poglądów?

 15. adminNo Gravatar pisze:

  [quote comment=”17379″] Ciekawe czym Karolina i ja obraziliśmy innych użytkowników? Dziwacznością poglądów?[/quote]
  Wobec siebie nawzajem zniżyliście się do pyskówki wyzywając się od szajsów i kretynów. Koniec dyskusji.

 16. ZQWNo Gravatar pisze:

  Szczerze współczuję tym dziewczynom. Nie mają jakiejkolwiek radości życia i perspektyw na przyszłość.Zabraniają im ubierać się po kobiecemu , tańczyć , trzymać się za rękę z chłopakami , umawiać na randki. W przyszłości zabronią im wykonywać wymarzony zawód i każą się modlić w kółko do boga księżyca Al-lacha. W domu rodzinnym nie mają żadnej miłości do dzieci , zrozumienia i współczucia. Brrr !Na całym świecie rodzice chcą jak najlepiej dla swych dzieci , a ci beznadziejni ludzie są gotowi zabijać własne dzieci , bo się one zakochały i poświęciły miłości.Nie rozumiem , czemu te dziewczyny boją się “odrzuceniaze strony rodziny”. Takie odrzucenie to przecież dla nich wyzwolenie z piekła i niewoli.

 17. KarolinaNo Gravatar pisze:

  Trochę mnie poniosło z tym kretynem. Kobiety w Europie są wolne, bo mają wybór, nawet jest tobie się on nie podoba. Muzułmanki tego wyboru nie mają…

 18. NiepoprawnoscPolitycznaNo Gravatar pisze:

  [quote comment=”17383″]Nie rozumiem , czemu te dziewczyny boją się “odrzuceniaze strony rodziny”. Takie odrzucenie to przecież dla nich wyzwolenie z piekła i niewoli.[/quote]Też kiedyś się nad tym zastanawiałam i doszłam do wniosku, że pewnie ze strachu. Musimy pamiętać, że w tej “religii” takie odrzucenie wiązałoby się nie tylko z zerwaniem kontaktów i nieozywaniem się do siebie jak to by pewnie wyglądało w cywilizowanej kulturze. U nich mowa by była o splamieniu honoru rodziny… a wszyscy tu wiemy jak ten honor oczyszczają. Spora część tych kobiet pewnie najzwyczajniej w świecie się boi, też bałabym się wizji hordy rozwrzeszczanych beżowych walczących o swój “honor” usiłując mnie ukatrupić.Z drugiej strony jakkolwiek dziwaczne by się to nie wydawało, pewnie czują się z tą swoją rodziną mimo wszystko jakoś związane, kochają ją… irracjonalne, ale postępowanie ofiar często jest irracjonalna.Pozostaje trzymać mocno kciuki za te kobiety i je wspierać, może kiedyś znajdą w sobe tyle siły, żeby zniszczyć ten system od środka.

 19. IHSVNo Gravatar pisze:

  [quote comment=”17335″] Czlowiek rozumny powinien sie szanowac i oszczedzac to, co ma najcenniejszego. Tu nie chodzi o obecnosc blony, ale o fakt popelnienia grzechu – nie chodzi tyle o czystosc moralna wynikajaca z fizycznej czystosci, ale o czystosc moralna bedaca równoznaczna z czystoscia duchowa. [/quote]a co z facetami?? ich ten belkot nie dotyczy?[quote comment=”17335″] bo nie wolno zabijac czlowieka w Islamie.
  [/quote]co innego honorowo taka dziwke bez cnoty prawda? to juz morderstwo nie jest  [quote comment=”17335″] Islam kategorycznie uznaje nieslubne pozycie za ciezki grzech – i chrzescijanstwo takze! (wbrew temu, co Wam sie moze wydawac, ale tak jest) [/quote]i znowu ciezi grzech ale faciow nie dotyczy, badz kara jest mniejsza bo allah nie widzi :D[quote comment=”17335″] Bo nie mozna miec zadnej gwarancji wiernosci od osoby, z która sie zyje bez slubu; nie mówie, ze slub jako taki te gwarancje daje, [/quote]no taaa zwlaszcza slub z muzulmaninem gdzie zawsze jest ryzyko pojawienia sie zupelnie prawnie i bez grzechu nowszego modelu malzonki :) dziwne postrzeganie wiernosci[quote comment=”17335″] jak na przyklad brytyjskie gówniary, które maja nieslubne – oczywiscie;* – dzieci w wieku 12 lat… Tak! Bo i dwunastolatki juz tez ostatnio w UK… [/quote]z tego co mi wiadomo sam wielki prorok wspolzyl z dzieckiem mlodszym niz 12 lat…w krajach stricte muzulmanskich takich jak libia norma sa ciaze wsrod dzieci, po slubie, bo po slubie dzieci gwalcic mozna prawda?[quote comment=”17335″] Bo chore jest to, co one robia, zdaniem moim i kazdego logicznie myslacego czlowieka… ;* A zeby nie odróznic kobiety ciezarnej od kobiety otylej – to juz trzeba byc kompletnym idiota i kretynem albo w zyciu nie widziec na oczy zadnej ciezarnej… ;P ;*
   
  A.B.;*[/quote]jestem logicznie myslacym czlowiekiem i daleko mi od  wypowiadania takich opinii na temat ludzi ktorzy chca panowac sami nad wlasnym zyciem, chore jest to co ty wypisujesz, co do reszty w sensie konca tego belkotliwego postu odpowiem ze medycyna zna przypadki gdzie sama matka nie wiedziala o ciazy do momentu narodzin dziecka – ciazy donoszonej, nazwij to jak chcesz moze Allah tak chcial albo cud natury :P

 20. anna.nNo Gravatar pisze:

  [quote comment=””]A co cie to w ogóle obchodzi, co kto robi? Czy tobie każą kopulować w
  toalecie? Jeśli ktoś chce to jego brocha. Czy wy nie rozumiecie,że
  każdy powinien żyć tak jak chce? Jeśli to nikogo nie krzywdzi i nie
  dotyka bezpośrednio to w czym problem? Bo to niemoralne? Skoro tak to
  sami tego nie róbcie, ale innym nie narzucajcie.[/quote]Hmm…więc czemu mamy narzucać muzułmanom nasze, europejskie wartości? W końcu “każdy powinien żyć tak jak chce”.Mimo wszystko trzeba znać jakieś granice. Dziś seks w publicznej toalecie, a jutro na ulicy? W końcu to też nikogo nie krzywdzi i nie dotyka bezpośrednio. Ale czy to znaczy, że możemy na to pozwolić?

 21. adminNo Gravatar pisze:

  [quote comment=”17398″][quote comment=””]A co cie to w ogóle obchodzi, co kto robi? Czy tobie każą kopulować w
  toalecie? Jeśli ktoś chce to jego brocha. Czy wy nie rozumiecie,że
  każdy powinien żyć tak jak chce? Jeśli to nikogo nie krzywdzi i nie
  dotyka bezpośrednio to w czym problem? Bo to niemoralne? Skoro tak to
  sami tego nie róbcie, ale innym nie narzucajcie.[/quote]Hmm…więc czemu mamy narzucać muzułmanom nasze, europejskie wartości? W końcu “każdy powinien żyć tak jak chce”.Mimo wszystko trzeba znać jakieś granice. Dziś seks w publicznej toalecie, a jutro na ulicy? W końcu to też nikogo nie krzywdzi i nie dotyka bezpośrednio. Ale czy to znaczy, że możemy na to pozwolić?[/quote]
  Nie rozumiem trochę tej dyskusji. Liberalizm nie powstał chyba po to, żeby wyzwalać toalety publiczne dla uprawiania seksu. Muzułmanki też wcale dla tych liberalnych wartości do tej toalety nie idą. Po co ta cała gadanina o wartościach, kiedy problem jest wychowania i zderzenia tradycyjnych rodziców i dzieci lgnących do luźniejszego stylu życia.

 22. KarolinaNo Gravatar pisze:

  [quote comment=””]Hmm…więc czemu mamy narzucać muzułmanom nasze, europejskie wartości? W
  końcu “każdy powinien żyć tak jak chce”.Mimo wszystko trzeba znać jakieś
  granice. Dziś seks w publicznej toalecie, a jutro na ulicy? W końcu to
  też nikogo nie krzywdzi i nie dotyka bezpośrednio. Ale czy to znaczy, że
  możemy na to pozwolić?[/quote]Ale ich wartości kolidują z godnością i prawami innych ludzi. Następna co nie potrafi czytać ze zrozumieniem. Wyraźnie napisałam : jeśli to nikogo nie krzywdzi i nie dotyka bezpośrednio to w czym problem? Niestety religia Mahometa się do tego nie zalicza.

 23. Anna N.No Gravatar pisze:

  [quote comment=””][quote comment=””]Hmm…więc czemu mamy narzucać muzułmanom nasze, europejskie wartości? W
  końcu “każdy powinien żyć tak jak chce”.Mimo wszystko trzeba znać jakieś
  granice. Dziś seks w publicznej toalecie, a jutro na ulicy? W końcu to
  też nikogo nie krzywdzi i nie dotyka bezpośrednio. Ale czy to znaczy, że
  możemy na to pozwolić?[/quote]Ale ich wartości kolidują z godnością i prawami innych ludzi. Następna co nie potrafi czytać ze zrozumieniem. Wyraźnie napisałam : jeśli to nikogo nie krzywdzi i nie dotyka bezpośrednio to w czym problem? Niestety religia Mahometa się do tego nie zalicza.[/quote]Noo, nie wszystkie zasady islamu krzywdzą ludzi, a mimo to nie można ich praktykować w Europie…Dobra, koniec tego, jeszcze rozwinie się kolejna bezsensowna dyskusja. A artykuł już stary.

 24. czarna-mafia.plNo Gravatar pisze:

  [quote comment=””][quote comment=””][quote comment=””]
  Mozemy tylko cieszyć się, że w Polsce nie ma tak restrykcyjnej polityki Kościoła wobec obywateli. 95% katolików zostałoby ukamienowanych 

 25. niebieski700No Gravatar pisze:

  rzeczywiście czarne glupoty!

 26. Ewelka25No Gravatar pisze:

  bije sie w myslach sama ze soba, z jednej strony mi ich szkoda, a z drogiej wcale mnie to nie rusza, wszyscy sie nad nimi uzalaja, jakie to one nie sa pokrzywdzone, a ja poznalam je z innej strony, gdy bylam w powaznym zwiazku z muzulmaninem, dlla nich tylko muzulmanin moze byc prawdziwym mezem a mnie traktowali jak wroga, “obca” ktora odbiera im potencjalnego kandydata na meza, potrafia tak skutecznie psychicznie zmeczyc, ze sie odechciewa, wyzywaja, ponizaja a pozniej placza ze mezowie je tak traktuja, ze sa bite, te wymuszone aborcje, mi jego siostra powiedziala ze jak bedziemy mieli dziecko to znienawidzi jego i to dziecko tez, bo mnie juz niecierpi, a przy rodzinie usmiechala sie i byla mila jak najlepsza przyjaciolka… dla mnie to nie jest zdrowe, ale dzieki Bogu, mam to juz za soba….

 27. MadallenaNo Gravatar pisze:

  [quote comment=””]bije sie w myslach sama ze soba, z jednej strony mi ich szkoda, a z drogiej wcale mnie to nie rusza, wszyscy sie nad nimi uzalaja, jakie to one nie sa pokrzywdzone, a ja poznalam je z innej strony, gdy bylam w powaznym zwiazku z muzulmaninem, dlla nich tylko muzulmanin moze byc prawdziwym mezem a mnie traktowali jak wroga, “obca” ktora odbiera im potencjalnego kandydata na meza, potrafia tak skutecznie psychicznie zmeczyc, ze sie odechciewa, wyzywaja, ponizaja a pozniej placza ze mezowie je tak traktuja, ze sa bite, te wymuszone aborcje, mi jego siostra powiedziala ze jak bedziemy mieli dziecko to znienawidzi jego i to dziecko tez, bo mnie juz niecierpi, a przy rodzinie usmiechala sie i byla mila jak najlepsza przyjaciolka… dla mnie to nie jest zdrowe, ale dzieki Bogu, mam to juz za soba….[/quote]
  Kurcze może w stosunku do nich matki i ciotki się tak zachowują jak ty nie widzisz :/ albo może ona po prostu zazdrościła że ty jesteś wyzwoloną europejką a jej taką nie wolno być ?

 28. Ewelka25No Gravatar pisze:

  Kurcze może w stosunku do nich matki i ciotki się tak zachowują jak ty nie widzisz :/ albo może ona po prostu zazdrościła że ty jesteś wyzwoloną europejką a jej taką nie wolno być ?[/quote]
  nie wolno? nie rozumiem tego, przeciez zyja w wolnych krajach maja wybor, tak jak my wszyscy, moi rodzice i bracia potrafili zaakceptowac to ze bylam z nim szczesliwa i nawet bralam pod uwage przejscie na islam, tak jak ja one tez moga decydowac o swoim zyciu a nie niszczyc czyjes szczescie :/ mam po prostu do nich ogromny zal i to nie jest tylko jedna osoba, wyjatki moge policzyc na palcach jednej reki… do tej pory, gdy mnie widza w miescie, wytykaja palcami, rzucaja tureckimi obelgami, nawet nie jestes w stanie sobie tego wyobrazic, wiec prosze nie pisz ze to zazdrosc, one sa po prostu chore….

 29. tylko pytamNo Gravatar pisze:

  [quote] my wszyscy, moi rodzice i bracia potrafili zaakceptowac to ze bylam z nim szczesliwa i nawet bralam pod uwage przejscie na islam, tak jak ja one tez moga decydowac o swoim zyciu a nie niszczyc czyjes szczescie :/ mam po prostu do nich ogromny zal i to nie jest tylko jedna osoba, wyjatki moge policzyc na palcach jednej reki… do tej pory, gdy mnie widza w miescie, wytykaja palcami, rzucaja tureckimi obelgami, nawet nie jestes w stanie sobie tego wyobrazic, wiec prosze nie pisz ze to zazdrosc, one sa po prostu chore….[/quote]
  Dlaczego chciałaś przejść na islam?

Zostaw swój komentarz!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników strony euroislam.pl. Redakcja i właściciel nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii. Zapraszamy wszystkich do dyskusji jednak informujemy, że komentarze nawołujące do przemocy, obrażające inne osoby, zawierające określenia uważane powszechnie za wulgarne, będą usuwane. Będziemy szczęśliwi jeżeli osoby uważające wprowadzenie dobrych zwyczajów za cenzurę, znajdą inne miejsce do dyskusji w internecie. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym. redakcja@euroislam.pl