Home » Islam, Polska

Ubój rytualny nielegalny w Polsce

25 stycznia 2013 2 komentarze

Rząd poinformował Unię, że ubój rytualny jest w Polsce zakazany. Tymczasem Ministerstwo Rolnictwa przygotowało ekstrapilną nowelizację, która ma ten ubój dopuścić

Fakt, że rząd przekazał taką informację, jest zaskoczeniem, bo utrzymywał to w tajemnicy. Od wielu miesięcy polscy obrońcy zwierząt walczyli o utrzymanie zakazu uboju rytualnego (podcięcie gardła przytomnemu zwierzęciu i śmierć z wykrwawienia).

Premier, pytany w grudniu przez dziennikarzy, czy Polska utrzyma zakaz uboju rytualnego, odpowiedział enigmatycznie, że trzeba rozważyć za i przeciw.
Ubój rytualny, wbrew ustawie o ochronie zwierząt, był w polskich rzeźniach praktykowany od 2004 r., na mocy rozporządzenia ministra rolnictwa Janusza Olejniczaka. W listopadzie Trybunał Konstytucyjny stwierdził – na wniosek prokuratora generalnego – że rozporządzenie łamie ustawę. I uchylił je od nowego roku.

Od 1 stycznia weszło zaś w życie unijne rozporządzenie dopuszczające wyjątek od obowiązku ogłuszania dla uboju rytualnego. Ale państwa, które miały wyższy standard ochrony zwierząt mogły go zachować pod warunkiem zgłoszenia takiej woli do Unii. Obrońcy zwierząt apelowali do premiera, by Polska skorzystała z tej możliwości. Ponad stu naukowców podpisało w tej sprawie apel, wskazując, że ekspertyzy zamówione przez Komisję Europejską potwierdzały, że przy uboju rytualnym zwierzę cierpi bardziej niż przy uboju poprzedzonym ogłuszeniem. Z kolei Ministerstwo Rolnictwa i PSL apelowały o dopuszczenie takiego uboju, bo straty poniosą polscy rzeźnicy, którzy od lat eksportowali mięso zabitych rytualnie zwierząt do krajów muzułmańskich i Izraela.

Chodzi o 15 rzeźni bydła i 12 rzeźni drobiu, które oprócz normalnego uboju wykonują też rytualny. Organizacje rzeźników podają, że chodzi o 30 proc. całego polskiego eksportu wołowiny i 10 proc. drobiu. Ma on wartość 332 tys. euro rocznie.

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75248,13266963,Uboj_rytualny_nielegalny_w_Polsce.html#ixzz2J07OXHud

 


Zasponsoruj godzinę pracy euroislam.pl

Podobał ci się ten artykuł? Możesz nas wesprzeć.
20 złotych to godzina pracy portalu

2 komentarze do “Ubój rytualny nielegalny w Polsce”

  1. annaNo Gravatar pisze:

    Pazerny PSL już szykuje super pilną ustawę. Słuchy chodzą że nadal praktykuje się po cichu rytualny ubój.To chłopstwo takie chytre, nienażarte…Przydałaby się solidna wielomilionowa kara.

  2. MoiraNo Gravatar pisze:

    [quote comment=””]Pazerny PSL już szykuje super pilną ustawę. Słuchy chodzą że nadal praktykuje się po cichu rytualny ubój.To chłopstwo takie chytre, nienażarte…Przydałaby się solidna wielomilionowa kara.[/quote]PSL po prostu śmieje się w twarz polakom. Społeczne oburzenie oraz jakiekolwiek zmiany w ustawach maja w swoich 4 literach.
    Kraje arabskie to nie jedyny rynek zbytu więc może czas aby rzeźnie zmieniły kierunek. No chyba, że w grę wejdą duże pieniądze podane pod stołem i PSL będzie do upadłego walczyło o ubój rytualny.  

Zostaw swój komentarz!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników strony euroislam.pl. Redakcja i właściciel nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii. Zapraszamy wszystkich do dyskusji jednak informujemy, że komentarze nawołujące do przemocy, obrażające inne osoby, zawierające określenia uważane powszechnie za wulgarne, będą usuwane. Będziemy szczęśliwi jeżeli osoby uważające wprowadzenie dobrych zwyczajów za cenzurę, znajdą inne miejsce do dyskusji w internecie. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym. redakcja@euroislam.pl