Home » Islamski Totalitaryzm, Świat, Uncategorized

Epidemia molestowania pod rządami Bractwa

20 maja 2013 6 komentarzy

Aleem Maqbool

Ankieta przeprowadzona przez ONZ ujawniła zaskakujące dane – aż 99,3% egipskich kobiet doświadczyło prześladowania, a 6% molestowania seksulanego.

Sexual harassment of Egypt women

Problemy pojawiły się na długo przed rewolucją w 2011 roku, jednak wydaje się, że od tamtego czasu sytuacja sie pogorszyła. I akurat teraz, kiedy temat ten wymaga szybkich decyzji i działań egipski minister informacji Salah Abdul Maksound wywołał oburzenie uwłaczającymi uwagami pod adresem dziennikarki, po których w dodatku nie okazał skruchy.

Podczas konferencji prasowej dziennikarka Nada Mohamed zapytała: “Gdzie się podziała wolność mediów?”, na co minister odpowiedział: „Chodź tutaj, a Ci pokażę” po czym się roześmiał. „To było jawne molestowanie, byłam zszokowana”, mówi dziennikarka.

Podczas zdarzenia towarzyszyli Nadzie jej rodzice. Jak mówi jej ojciec „Towarzyszyliśmy jej podczas konferencji prasowej ponieważ trudno teraz o bezpieczeństwo dla samotnych kobiet. Nie chcę jej zostawiać samej. Kiedy nie mogę jej towarzyszyć, dzwonię do niej po 10 razy dziennie, tak bardzo się martwię. (…) Po słowach ministra byłem bardzo zły, ale nie było to najlepsze miejsce na wszczynanie awantury. Na szczęście inni ludzie zareagowali”.

„Stronniczy antyislamiści”

Słowa Abdula Maksounda wywołały protesty oraz falę pytań na temat jego wypowiedzi. Usprawiedliwiał się, ze ten zwrot jest często używany w Egipcie. Minister pozostał na swoim stanowisku i nie zostały wystosowane żadne przeprosiny ani przez niego, ani przez Bractwo Muzułmańskie, do którego należy zarówno on jak i prezydent Mohammed Morsi.

Zwolennicy Bractwa oburzają się na sugestie, że prawa kobiet są naruszane pod jego rządami. Jak mówi Dina Zakariya, prezenterka telewizyjna i jedna z ważniejszych kobiet w BM, „są dowody na to, że takie twierdzenie jest kłamstwem. Zgadzam się, są pewne problemy, ale kto twierdzi, że winne im jest Bractwo?”.

Pogląd na sprawę prezentowany przez panią Zakariya jest taki, że ktokolwiek oskarża jej organizację o negatywny wpływ na prawa kobiet, jest uprzedzony do grup islamskich. Prezydent Morsi wspiera inicjatywy zgłaszane przez różne organizacje kobiet, nawołujące do zwiększenia praw człowieka. Oznacza to, że próbuje spełnić ich żądania”, mówi.

Milczenie rządu

Jednak wielu krytyków uważa, że słowa ministra wypowiedziane na konferencji prasowej wiele mówią na temat nastawiania Bractwa Muzułmańskiego kobiet i ich praw. Co więcej, uważają, że BM poniosło klęskę w walce z problemem, który obecnie wymknął się im spod kontroli.

“Być może nie mówią wprost, że molestownie kobiet jest w porządku, ale kiedy rząd milczy na ten temat, to tylko pogarsza sytuację”, mówi Smeyya Hussein. Dwukrotnie doświadczyła ona napastowania seksualnego w miejscach publicznych. Była świadkiem napastowania  ze strony 11-12 letnich chłopców i odnosi wrażenie, że ma to źródło w podejściu do tematu osób rządzących. “Duchowni występują w telewizji i podburzają ludzi, mówią, że mężczyźni mają prawo molestować seksualnie kobiety, jeśli są one niewłaściwie ubrane. Powinni zostać zatrzymani i postawieni przed sądem, ale tak się nie dzieje”, dodaje.

Sami Egipcjanie powiedzieliby, że kobiety ubierają się obecnie bardziej konserwatywnie niż jeszcze kilka lat temu. Jednak w żaden sposób nie gwarantuje to bezpieczeństwa. Wiele skarżących się na napaści na tle seksualnym było ubrane w chusty lub nawet w nikaby okrywające całą twarz.

Jednak niektóre kobiety reagują na to co się wydarza i w ramach protest zdejmują chusty. Osiemnastoletnia Nesma Hamoda mówi: „Zawsze nosiłam chustę, podobnie jak wszystkie moje koleżanki z klasy. “Jednak teraz, pod rządami Bractwa Muzułmańskiego, kobiety są traktowane jak obiekty seksualne, a nie istoty ludzkie. Nie chcę być częścią tego ani częścią kultury, która próbuje to ukryć”. Jednak Hamoda wie, że w obecnym klimacie społecznym nie będzie to łatwe. Nawet jej przyjaciele krytykują ją za tę decyzję.

„Z realizacją tego pomysłu poczekam do zdania egzaminów, ponieważ wiem, że będzie to bardzo stresujące. Jednak chcę dać jasno do zrozumienia, że nie zgadzam się z kierunkiem w jakim podąża mój kraj”, dodaje dziewczyna. “Jasne jest, że kobiety w Egipcie doświadczają obecnie napastowania seksualnego na niespotykaną skalę”.

Tłumaczenie: Severus Snape
Źródło: www.bbc.co.uk


Zasponsoruj godzinę pracy euroislam.pl

Podobał ci się ten artykuł? Możesz nas wesprzeć.
20 złotych to godzina pracy portalu

6 komentarzy do “Epidemia molestowania pod rządami Bractwa”

 1. DDNo Gravatar pisze:

  Na islam składa się tylko seks i dżihad. Już niemowle jest obiektem seksualnym, a 9-latka to już kobieta gotowa na seks. Jak kobieta się nieodpowiednio ubierze – gwałt. W małżeństwie nie ma mowy o gwałcie – muslimowi się należy. Jedna żona – to za mało seksu. Może mieć 4 żony i nałożnice. Kiedy Allah stwarzał człowieka też tryskała s… . W jednym z hadisów jest napisane, że jedną z oznak zbliżających się dni ostatecznych będzie to, że na świecie bedzie tyle kobiet,  że  jednym mężczyzną będzie mogło zająć się 50 kobiet. A po śmierci w raju też wieczna orgia – zwykły wierzący dostanie 2 lub 3 dziewice a męczennik 72. Wszystko u nich kręci się wokół seksu. Mało tego – o niemoralność obwiniaja tylko kobiety, one zawsze są winne gwałom i wszelkim nieszczęściom, które muslimów dotykają.

  • annaNo Gravatar pisze:

   W pełni się zgadzam. Za tą seksualną obsesją i mizoginią kryje się  strach że nie zapanują nad popędem i kobiety to wykorzystają.  Do głowy im nie przychodzi że związek może być partnerski na równych prawach. W dodatku jeden będzie miał 4 żony , a dla nich kobiety a właściwie samicy już zabraknie, dlatego wszystko się kręci wokół sexu. I te ich małżeństwa między kuzynami znającymi się od najmłodszych lat. Nie ma tu miejsca na fascynację  , zauroczenie, jest miejsce tylko na płodzenie dzieci i agresję.

 2. SylwekNo Gravatar pisze:

  Pod rządami Bractwa iSSlamscy gwałciciele, pedofile i kanibale wyszli z ukrycia i mają się coraz lepiej. Może zaprosimy ich do Polski na wykłady i odczyty, to zademonstrują Polakom na żywo prawdziwe oblicze religii pokoju?

 3. klapekNo Gravatar pisze:

  no a gdzie so nasi dyzurni islamofile ?

 4. Joszua ibn JehowaNo Gravatar pisze:

  Latuff chyba nie byłby zadowolony, że jego rysunek zdobi taką ciekawą stronę. Proponuję obejrzeć inne jego prace :)

 5. mikiNo Gravatar pisze:

  Plaga ulicznego molestowania seksualnego              http://wiadomosci.onet.pl/wideo/plaga-ulicznego-molestowania-seksualnego,128630,w.html

Zostaw swój komentarz!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników strony euroislam.pl. Redakcja i właściciel nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii. Zapraszamy wszystkich do dyskusji jednak informujemy, że komentarze nawołujące do przemocy, obrażające inne osoby, zawierające określenia uważane powszechnie za wulgarne, będą usuwane. Będziemy szczęśliwi jeżeli osoby uważające wprowadzenie dobrych zwyczajów za cenzurę, znajdą inne miejsce do dyskusji w internecie. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym. redakcja@euroislam.pl